Školský poriadok
Školský poriadok
ŠKOLSKÝ PORIADOK
Vypracovala: Mgr. Monika Pirožeková, riaditeľka školy
Školský poriadok materskej školy je vypracovaný v zmysle zákona č.245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (Školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a vyhlášky MŠVVaŠ SR č.541/2021 Z.z. o materskej škole, Pracovného poriadku pre zamestnancov Materskej školy sv. Gianny Berettovej Mollovej, Nábrežie Jána Pavla II., 697/4, 059 21 Svit.
Názov dokumentu
Školský poriadok
Počet listov
34
Prerokovaný pedagogickou radou dňa
26.8.2024
Platnosť od
1.9.2024
Vydáva
Spišská katolícka charita,
Štatutárny zástupca zriaďovateľa
PhDr. Ing. Pavol Vilček
Vypracovala
Riaditeľka MŠ sv. GBM
Mgr. Monika Pirožeková
OBSAH:
I. Poslanie a charakteristika MŠ
II. Prevádzka MŠ
III. Podmienky prijatia na predprimárne vzdelávanie
IV. Dochádzka detí do MŠ
V. Určenie výšky príspevku za pobyt dieťaťa v MŠ
VI. Úhrada príspevkov za stravovanie
VII. Podmienky ukončenia dochádzky dieťaťa do MŠ
VIII. Vnútorná organizácia MŠ
IX. Bezpečnosť a ochrana zdravia detí
X. Práva a povinnosti dieťaťa, zákonného zástupcu dieťaťa
XI. Požiadavky pre rodičov
XII. Ochrana spoločného a osobného majetku
XIII. Pedagogické dokumenty
XIV. Záverečné ustanovenia
I.
POSLANIE A CHARAKTERISTIKA MATERSKEJ ŠKOLY
Poslanie materskej školy:
Materská škola podporuje osobnostný rozvoj detí v oblasti sociálno-emocionálnej, intelektuálnej, telesnej, morálnej, estetickej, rozvíja schopnosti a zručnosti, utvára predpoklady na ďalšie vzdelávanie. Pripravuje na život v spoločnosti v súlade s individuálnymi a vekovými osobitosťami detí.
V materskej škole sa uskutočňuje aj výchova a vzdelávanie detí so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Vzdelávanie sa uskutočňuje v triedach spolu s ostatnými deťmi, individuálny výchovno-vzdelávací program vypracúva školský špeciálny pedagóg v spolupráci s triednymi učiteľkami.
Predprimárne vzdelávanie je uskutočňované podľa Školského vzdelávacieho programu „Nech slnko svieti“. Zabezpečované je kvalifikovanými učiteľkami, ktoré zodpovedajú za bezpečnosť a zdravie dieťaťa počas pobytu v škole.
Súčasťou materskej školy je zariadenie školského stravovania - výdajná školská jedáleň.
Výdajná školská jedáleň sa zriaďuje na výdaj, konzumáciu jedál a nápojov pre stravníkov v čase ich pobytu v materskej škole. Zabezpečuje hygienicky vyhovujúce, a po stránke hmotnosti zodpovedajúce rozdeľovanie jedál a nápojov, môže aj dokončovať príslušnú technologickú úpravu dodávaných polotovarov, jedál a nápojov zo školskej jedálne - Spojená škola sv. Jána Pavla II. Poprad.
Charakteristika materskej školy:
Materská škola predprimárnu výchovu podľa štátneho vzdelávacieho programu obohacuje o výchovu v kresťansko-katolíckom duchu.
Naším poslaním je výchova a vzdelávanie detí od ranného veku po vstup do základnej školy. To zahŕňa rozvoj osobnosti dieťaťa vo všetkých rovinách: kognitívnej, prosociálnej, kultúrnej i duchovnej. V duchu kresťanskej rodinnej atmosféry zabezpečujeme deťom spokojný život, chránime ich duševné i telesné zdravie, podporujeme kladné sebavedomie, obohacujeme sociálnu skúsenosť, rozvíjame pozitívny vzťah k Bohu, druhým ľuďom, k svojmu okoliu, k prírode, k spoločenským, kresťanským i kultúrnym hodnotám. Predchádzame nepriaznivým vplyvom na život detí – podporujeme rodičovskú starostlivosť.
Materskú školu charakterizuje úcta k osobnosti dieťaťa, uznanie jeho hodnoty ako človeka, ktorý si zasluhuje pozornosť a dôstojnosť bez ponižovania, zastrašovania, či posmechu. Výchovu a vzdelávanie orientujeme na osobnosť dieťaťa, rešpektujeme vo výchove princípy ako je jedinečnosť dieťaťa, sebarozvoj dieťaťa, princíp celosti rozvoja osobnosti dieťaťa a prioritu vzťahovej dimenzie vo výchove. Sme školou otvorenou podnetným návrhom a spolupráci s rodinou a ostatnými sociálnymi partnermi.
Materská škola je v novo rekonštruovanej budove, ktorej vlastníkom je Rímskokatolícka cirkev, farnosť Svit. Spišská katolícka charita užíva túto budovu pre účel zriadenia a prevádzky MŠ na základe nájomnej zmluvy. V materskej škole sú dve triedy situované na prvom a druhom nadzemnom podlaží, ktoré slúžia aj ako spálne, ďalej jedáleň, výdajňa stravy na prvom podlaží, sociálne zariadenia a šatne pre deti prislúchajúce k triedam. V druhom nadzemnom podlaží materskej školy je kancelária riaditeľky materskej školy a zborovňa pre zamestnancov so sociálnymi zariadeniami. V prvom prízemnom podlaží je miniatúrny skladový priestor. Vchod do MŠ je bezbariérový. MŠ má samostatnú kotolňu, do ktorej sa vchádza samostatným vchodom zo západnej strany budovy MŠ.
II.
PREVÁDZKA MATERSKEJ ŠKOLY
Materskú školu v zmysle § 5 ods. 1 vyhlášky MŠ SR č. 308/2009 Z. z., ktorou sa mení vyhláška MŠ SR č. 306/2008 Z. z. o materskej škole riadi riaditeľka školy. V čase neprítomnosti riaditeľky školy riadi školu konkrétna p. učiteľka poverená zastupovaním. Povinnosti a kompetencie riaditeľky školy sú vymedzené v § 5 ods. 2 a ods. 13 zákona NR SR č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve v znení zmien a doplnkov, v Organizačnom poriadku materskej školy a Pracovnom poriadku, ktorý vydáva zamestnávateľ. Riaditeľka materskej školy, učiteľky a triedne učiteľky poskytujú konzultácie zákonným zástupcom dieťaťa v čase konzultačných hodín, ktoré si vzájomne dohodnú. Učiteľky informujú zákonných zástupcov dieťaťa o výchovno-vzdelávacích pokrokoch dieťaťa a na žiadosť zákonných zástupcov poskytujú odborné konzultácie o edukácií dieťaťa. Pri konzultáciách zamestnanci školy konajú na profesionálnej úrovni v súlade so zákonom NR SR č.428/2002 Z. z. o ochrane osobných údajov a zachovávajú mlčanlivosť. V čase konzultácií sú učiteľky povinné byť na pracovisku. Odporúčanie pre rodičov, v prípade záujmu o konzultácie sa vopred telefonicky alebo osobne dohodnúť so zamestnancom na termíne konzultácie z dôvodu iných pracovných, osobných povinností.
Materská škola poskytuje predprimárne vzdelávanie v pracovných dňoch. Denná dĺžka poskytovania predprimárneho vzdelávania je v čase od 6.30 hod. do 16.15 hod. V zmysle vyhlášky 541/2021 Z. z. o materskej škole §1 ods. 4 čas prevádzky určuje riaditeľ po prerokovaní so zriaďovateľom.
Poldenná prevádzka MŠ je stanovená pre deti po prerokovaní so zriaďovateľom od 08.00 hod. do 12.00 hod. Prevádzku MŠ v čase školských prázdnin môže riaditeľka obmedziť alebo zrušiť po prerokovaní so zákonnými zástupcami detí a so súhlasom zriaďovateľa.
Počas letných prázdnin v čase od 01. 07. do 31. 08. sa prevádzka materskej školy obmedzuje najmenej na tri týždne[1] z dôvodov vykonania dôkladného čistenia priestorov, dezinfekcie prostredia a hračiek, ako i čerpania dovolenky zamestnancami.
Počas jarných, jesenných a vianočných prázdnin riaditeľka materskej školy preruší prevádzku v prípade, ak počet prihlásených detí na obdobie prázdnin bude menší ako 25% detí z celkového počtu navštevujúcich materskú školu. Riaditeľka materskej školy obmedzí jej prevádzku zlúčením tried, ak bude prihlásených na obdobie prázdnin menej ako 50 % detí. Prerušenie prevádzky zverejní riaditeľ písomne v priestoroch materskej školy a na webovom sídle školy.
Mimoriadne prerušenie prevádzky
Riaditeľka materskej školy môže mimoriadne prerušiť prevádzku materskej školy zo závažných dôvodov, ktoré ohrozujú zdravie detí, alebo môžu spôsobiť závažné škody na majetku, a to po prerokovaní so zriaďovateľom. O prerušení prevádzky neodkladne informuje zákonných zástupcov detí, pritom súčasne vykoná nevyhnutné dostupné opatrenia na zaistenie bezpečnosti a ochranu zdravia detí a na ochranu majetku.
Zriaďovateľ materskej školy môže zo závažných prevádzkových dôvodov, napr. v prípade rekonštrukčných prác, na podnet regionálneho úradu verejného zdravotníctva, v prípade vysokej chorobnosti, v prípade nízkeho záujmu o prevádzku materskej školy z dôvodu sústredeného pracovného voľna a pod., prerušiť prevádzku materskej školy na nevyhnutne potrebný čas. Riaditeľka materskej školy postupuje v takomto prípade podľa pokynov zriaďovateľa.
Ak skutočný počet detí prítomných v MŠ v čase obmedzenej prevádzky klesne dva dni po sebe pod 15 detí, riaditeľka MŠ prerokuje podmienky ďalšej prevádzky pracoviska MŠ so zriaďovateľom školy.
Úsporné opatrenia v prevádzke
Z dôvodu šetrenia finančných prostriedkov v prípade nízkej dochádzky detí do materskej školy, z dôvodu zvýšenej chorobnosti, hlavne v zimných mesiacoch, riaditeľka materskej školy môže rozhodnúť o spájaní tried. Nadbytok zamestnancov v takomto prípade riaditeľka rieši udelením náhradného voľna alebo čerpaním dovolenky.
III.
PODMIENKY PRIJATIA NA PREDPRIMÁRNE VZDELÁVANIE
Prijímanie detí do materskej školy
- Na predprimárne vzdelávanie v materskej škole sa prijíma dieťa :
a) spravidla od troch do šiestich rokov veku
b) výnimočne možno prijať aj dieťa od dvoch rokov veku
- Do materskej školy sa prednostne prijíma dieťa:
a) pre ktoré je plnenie predprimárneho vzdelávania povinné
b) ktoré pokračuje v plnení povinného predprimárneho vzdelávania
c) ktoré už má súrodenca v MŠ Sv. Gianny Berettovej Mollovej
d) iné zákonom stanovené práva na prijatie dieťaťa
Postup pri prijímaní detí do materskej školy
- Do materskej školy sa prijímajú deti na základe žiadostí zákonných zástupcov:
- spravidla formou zápisu na nasledujúci školský rok
- priebežne, ak sú v materskej škole po prijatí na základe zápisu voľné miesta v zmysle zákona č. 245/2008
- „Žiadosť o prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie“ sa podáva v čase od 1. mája do 31. mája.
- Žiadosť o prijatie dieťaťa do MŠ na nasledujúci školský rok spolu s pokynmi dostane zákonný zástupca dieťaťa na zápise alebo na vyžiadanie. Vzor žiadosti je zverejnený na webovom sídle MŠ. Vyplnené žiadosti o prijatie do MŠ sa podávajú spolu s lekárskym potvrdením o zdravotnom stave dieťaťa, ktorého súčasťou je údaj o povinnom očkovaní[2]. Žiadosť o prijatie dieťaťa podávajú a podpisujú obidvaja zákonní zástupcovia. Podpis oboch zákonných zástupcov dieťaťa sa nevyžaduje, ak:
- jednému z rodičov bol obmedzený alebo pozastavený výkon rodičovských práv a povinností vo veciach výchovy a vzdelávania dieťaťa, ak jeden z rodičov bol pozbavený výkonu rodičovských práv a povinností vo veciach výchovy a vzdelávania dieťaťa, alebo ak spôsobilosť jedného z rodičov na právne úkony
- bola obmedzená (túto skutočnosť je možné preukázať napr. neoverenou kópiou rozhodnutia súdu);
- jeden z rodičov nie je schopný zo zdravotných dôvodov podpísať (túto skutočnosť je možné preukázať napr. potvrdením od všeobecného lekára)
- vec neznesie odklad, zadováženie súhlasu druhého rodiča je spojené s ťažko prekonateľnou prekážkou a je to v najlepšom záujme dieťaťa (zákonný zástupca túto skutočnosť preukazuje písomným vyhlásením dostupným u riaditeľky školy);
- zákonní zástupcovia sa môžu dohodnúť, že žiadosť podpisuje iba jeden zákonný zástupca a rozhodnutie sa doručí iba jednému zákonnému zástupcovi (písomné vyhlásenie predložia riaditeľke školy, tlačivo je dostupné u riaditeľky školy).
- Riaditeľka materskej školy po dohode so zriaďovateľom určí miesto a termín podávania žiadostí o prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie pre nasledujúci školský rok a zverejní ho na verejne prístupnom mieste.
- Zákonný zástupca dieťaťa predloží na zápise občiansky preukaz a rodný list dieťaťa. Zápis sa vykonáva formou pohovoru s dieťaťom a jeho zákonným zástupcom. O vykonaní zápisu sa vyhotoví písomný záznam, ktorého prílohou je prezenčná listina s podpismi prítomných zákonných zástupcov dieťaťa.
- Zo závažných dôvodov, najmä zdravotných, možno požiadať riaditeľku MŠ o mimoriadny termín zápisu, a to tak, aby sa vykonal najneskôr do 15. mája.
- O prijatí dieťaťa rozhoduje riaditeľka MŠ vydaním písomného rozhodnutia najneskôr do 30. júna. Ak je počet prihlásených detí vyšší, ako je možné prijať v zmysle § 28 ods. 9 až 12 zákona č. 245/2008, riaditeľka MŠ rozhodne o prijatí podľa poradia:
1. deti, pre ktoré je v nasledujúcom školskom roku predprimárne vzdelávanie povinné, teda dovŕšia k 31. augustu vek päť rokov
2. deti pokračujúce v plnení povinného predprimárneho vzdelávania
3. deti umiestnené v zariadení na základe rozhodnutia súdu,
4. deti, ktoré dovŕšia k 31. augustu vek 4 roky,
5. deti, ktoré dovŕšia k 31. augustu vek 3 roky,
6. deti od dvoch rokov veku.
- Žiadosť o priebežné prijatie dieťaťa do materskej školy môže zákonný zástupca dieťaťa doručiť každý pracovný deň. Súčasťou žiadosti je lekárske potvrdenie o zdravotnom stave dieťaťa, ktorého súčasťou je údaj o povinnom očkovaní.
- Žiadosti o priebežné prijatie dieťaťa do materskej školy možno vyhovieť, ak :
- je v materskej škole po prijatí detí na základe zápisu voľné miesto v zmysle príslušných ustanovení zákona č. 245/2008 Z. z. (školský zákon),
- miesto v triede materskej školy sa uvoľní v priebehu školského roka. Uvoľnené miesto sa prednostne ponúkne uchádzačom, ktorým nebolo vyhovené v rámci prijímania na základe zápisu.
- Žiadosť o prijatie dieťaťa s identifikovanými špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami (ďalej len ŠVVP) zákonný zástupca musí predložiť aj vyjadrenie príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie, ak ide o dieťa so zmyslovým a telesným postihnutím aj vyjadrenie príslušného odborného lekára.
Deti so ŠVVP sú deti so zdravotným znevýhodnením, deti zo sociálne znevýhodneného prostredia a deti s nadaním. Prijímanie detí so ŠVVP legislatíva riaditeľke MŠ umožňuje, ale neukladá mu povinnosť takéto dieťa prijať. Deti so ŠVVP sa v MŠ prijímajú ak má MŠ vytvorené podmienky (materiálne, personálne, priestorové...) resp. či ich bude schopný po prijatí dieťaťa dodatočne vytvoriť[3].
- Ak dieťa po dovŕšení šiesteho roka veku nedosiahne školskú spôsobilosť, riaditeľka materskej školy rozhodne o pokračovaní plnenia povinného predprimárneho vzdelávania na základe:
- písomného súhlasu príslušného zariadenia poradenstva a prevencie
- písomného súhlasu všeobecného lekára pre deti a dorast
- informovaného súhlasu zákonného zástupcu (podpísaného obidvoma zákonnými zástupcami).
Adaptačný a diagnostický pobyt
Z dôvodu ľahšej adaptácie dieťaťa možno prijať dieťa na čas adaptačného pobytu, počas ktorého zákonný zástupca dieťaťa privádza dieťa do MŠ postupne na jednu hodinu, dve a najviac štyri hodiny. Dĺžku a formu pobytu stanoví riaditeľka MŠ po dohovore s rodičom dieťaťa a s prihliadnutím na individuálne osobitosti dieťaťa. Adaptačný pobyt nesmie byť dlhší ako tri mesiace, adaptačný pobyt nemožno predlžovať. V prípade zníženej adaptačnej schopnosti dieťaťa môže riaditeľka materskej školy po predchádzajúcom písomnom upozornení na túto možnosť, rozhodnúť o prerušení dochádzky dieťaťa do materskej školy, ale len ak nepôjde o dieťa, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné.
Diagnostický pobyt sa vzťahuje na deti, ktoré majú zariadením výchovného poradenstva a prevencie diagnostikované ŠVVP. Diagnostický pobyt dieťaťa nesmie byť dlhší ako tri mesiace. Po prijatí dieťaťa so ŠVVP na diagnostický pobyt realizujú pedagogický zamestnanci (triedne učiteľky) diagnostiku dieťaťa. Ak obdobie troch mesiacov diagnostického pobytu nebude postačujúce na ukončenie diagnostiky dieťaťa, riaditeľka na základe novej žiadosti, ku ktorej zákonní zástupcovia predložia všetky vyjadrenia požadované podľa § 59 ods. 5 školského zákona, buď opätovne prijme dieťa len na diagnostický pobyt, alebo dieťa prijme podľa § 5 ods. 14 písm. a) zákona 596/2003 Z. z. a v tomto rozhodnutí určí diagnostický pobyt podľa § 59 ods. 8 školského zákona.
Individuálne vzdelávanie dieťaťa
Povinné predprimárne vzdelávanie môžu deti plniť aj inou, individuálnou formou. Táto možnosť sa vzťahuje len na dieťa:
- , pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné
- , ktorému zdravotný stav mu neumožňuje plniť povinné predprimárne vzdelávanie v materskej škole
- , ktorého zákonný zástupca požiada o povolenie individuálneho vzdelávania zo zdravotných dôvodov.
Predprimárne vzdelávanie dieťaťa bude zabezpečovať MŠ sv. Gianny Berettovej Mollovej v rozsahu najmenej dve hodiny týždenne.
Oslobodenie dieťaťa od povinnosti dochádzať do materskej školy zo zdravotných dôvodov, ak ide o povinné predprimárne vzdelávanie
Zákonný zástupcovia dieťaťa, ktoré k 31. augustu dosiahne vek päť rokov avšak má nepriaznivý zdravotný stav, ktorý mu neumožňuje vzdelávať sa až do pominutia dôvodov, môžu požiadať riaditeľku materskej školy o oslobodenie povinnosti dochádzať do materskej školy a k žiadosti podľa § 28a ods. 6 školského zákona priložia:
- písomný súhlas všeobecného lekára pre deti a dorast a
- písomný súhlas zariadenia výchovného poradenstva a prevencie.
Dieťaťu, ktoré je oslobodené od povinnosti dochádzať do materskej školy zo zdravotných dôvodov v povinnom predprimárnom vzdelávaní sa neposkytuje žiadne vzdelávanie ani v materskej škole, ani individuálnym vzdelávaním, až do pominutia dôvodov, pre ktoré došlo k oslobodeniu.
IV.
DOCHÁDZKa DETÍ DO MŠ
Rodič privádza dieťa do MŠ do 08.00 hod. a prevezme ho spravidla po 15.00 hod. Ak rodič potrebuje zo závažných dôvodov priviesť dieťa až po 8.00 hod. je povinný túto skutočnosť včas oznámiť v materskej škole (telefonicky alebo osobne).
Prevzatie dieťaťa môže pedagogický zamestnanec odmietnuť ak zistí, že jeho zdravotný stav nie je vhodný na prijatie do MŠ[4]. V MŠ majú zamestnanci zákaz podávania liekov deťom. V prípade požiadavky rodiča o podávanie liekov, rodič podá žiadosť o podávanie lieku a k žiadosti priloží odborné lekárske vyšetrenie, v ktorom je zrejmé, že liek je nevyhnutné podať v čase, keď sa dieťa zúčastňuje výchovno-vzdelávacieho procesu v materskej škole.
Neprítomnosť dieťaťa a odhlásenie zo stravy oznámi rodič najneskôr do 07.50 hod. v deň neprítomnosti dieťaťa[5]. Ak sa tak nestane, uhrádza plnú stravnú jednotku, ktorú dieťa obvykle odoberá. V prvý deň neprítomnosti dieťaťa má rodič možnosť prevziať neodhlásený obed do obedára v čase od 11.30 hod. do 12.00 hod. osobne. Obed vydá prevádzkový zamestnanec Výdajnej školskej jedálne cez vstup do VŠJ. Strava v obedári sa nevydáva v šatni, neprenáša sa cez triedy a chodbové priestory.
Najneskôr do 14 pracovných dní od začiatku neprítomnosti oznámi rodič dôvod a predpokladaný čas neprítomnosti riaditeľke[6]. V prípade, že bude neprítomnosť dlhšia ako 30 kalendárnych dní, oznámi riaditeľke MŠ dôvod neprítomnosti písomne, pričom pri opätovnom nástupe dieťaťa do materskej školy predloží písomné potvrdenie o bezinfekčnosti prostredia.
Pri absencii dieťaťa viac ako 7 dní je rodič povinný podať čestné vyhlásenie o bezinfekčnosti prostredia.
Rodič privádza dieťa do materskej školy do 8.00 hod. Po 8.00 hod. sa materská škola z bezpečnostných dôvodov zamyká a zamestnanci MŠ nie sú povinní zobrať dieťa na pobyt, ak zákonný zástupca túto skutočnosť vopred neoznámil a má na to vážny dôvod (logopedické vyšetrenie, a iné vopred objednané odborné vyšetrenie nevyhnutné v dopoludňajšom čase).
Dieťa môže z materskej školy prevziať len rodičom splnomocnená osoba, uvedená v splnomocnení.
Prerušenie a ukončenie dochádzky dieťaťa do MŠ
Riaditeľka MŠ môže rozhodnúť na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu dieťaťa o prerušení dochádzky dieťaťa len zo zdravotných, alebo z iných závažných dôvodov. Riaditeľka MŠ môže rozhodnúť o ukončení dochádzky dieťaťa v materskej škole na základe opakovaného porušenia školského poriadku zákonným zástupcom dieťaťa alebo na písomnú žiadosť zákonného zástupcu dieťaťa, alebo ak zákonný zástupca dieťaťa neoznámi materskej škole dlhodobú neprítomnosť dieťaťa (1mesiac), riaditeľka materskej školy môže ukončiť dochádzku takéhoto dieťaťa.
V.
URČENIE VÝŠKY PríspevKU za pobyt DIEŤATA V MŠ
Na čiastočnú úhradu nákladov spojených s hmotným zabezpečením materskej školy, ktorej zriaďovateľom je Spišská katolícka charita, prispieva zákonný zástupca dieťaťa. Výška príspevku je určená Rozhodnutím zriaďovateľa zo dňa 25.8.2020 na základe Smerníc, ktoré je možné upravovať Dodatkami.
- Za pobyt dieťaťa v materskej škole prispieva jeho zákonný zástupca na čiastočnú úhradu výdavkov materskej školy na jedno dieťa mesačne sumou:
- na dieťa, ktoré dovŕšilo vek 3 rokov: 30,00 eur
- na dieťa, ktoré dovŕšilo vek 3 rokov a je prvým súrodencom už prijatého dieťaťa 25,00 eur
- na dieťa, ktoré dovŕšilo vek 3 rokov a je druhým a ďalším súrodencom už prijatého dieťaťa 20,00 eur
- na dieťa, ktoré nedovŕšilo vek 3 rokov: 70,00 eur (a to aj za mesiac, v ktorom dieťa dovŕši vek 3 roky po 16. dni v danom mesiaci)
- dieťa v povinnom predprimárnom vzdelávaní 15, 00 eur
- Príspevok sa uhrádza na účet : SK56 0900 0000 0051 3644 9889. Každé dieťa má priradený variabilný symbol, ktorý je pri úhrade potrebné uviesť.
- Mesačný príspevok sa uhrádza vopred v termíne do 10. dňa v predchádzajúcom mesiaci. Príspevok za pobyt dieťaťa v materskej škole v mesiacoch júl a august (hlavné prázdniny) sa uhrádza jednou platbou naraz do 20. júna. Príspevok za mesiac september sa uhrádza do 15. septembra.
- Na základe § 28 ods. 7 školského zákona sa príspevok neuhrádza za dieťa,
- ktoré má jeden rok pred plnením povinnej školskej dochádzky iba ak ide o štátnu školu,
- ak zákonný zástupca dieťaťa predloží riaditeľovi materskej školy doklad o tom, že je poberateľom dávky v hmotnej núdzi a príspevkov k dávke v hmotnej núdzi,
- ktoré je umiestnené v materskej škole na základe rozhodnutia súdu.
- Na základe tohto nariadenia sa príspevok neuhrádza alebo uhrádza len v pomernej časti za dieťa, ktoré nedochádzalo do materskej školy v čase hlavných školských prázdnin. Pomerná časť mesačného príspevku sa určí podľa počtu pracovných dní v príslušnom mesiaci a zaokrúhľuje sa na 5 centov v prospech zákonného zástupcu dieťaťa.
6. Uhradený príspevok za dieťa sa nevracia. O vrátení pomernej časti príspevku môže riaditeľka školy rozhodnúť na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu dieťaťa v prípadoch, ak dieťa zo závažných dôvodov pobyt v MŠ SGBM preruší na šesť mesiacov školského roka ( napr. zo zdravotných dôvodov).
7. Na základe tohto nariadenia sa príspevok neuhrádza za dieťa, ktoré má dlhodobo prerušenú dochádzku do materskej školy, ak:
- má prerušenú dochádzku z dôvodu choroby a sú splnené nasledovné podmienky:
- zákonný zástupca dieťaťa písomne oznámi v súlade s § 144 ods. 9 školského zákona dlhodobé prerušenie dochádzky dieťaťa a predpokladanú dobu trvania neprítomnosti, t. j. oznámenie doručí škole bez zbytočného odkladu, najneskôr do 5 pracovných dní od vzniku dôvodu, pričom za dôvod ospravedlniteľnej dlhodobej neprítomnosti dieťaťa v škole sa uznáva najmä jeho choroba alebo zákaz dochádzky do školy nariadený príslušným lekárom pre deti a dorast, ktorý dokladuje lekárskym odporúčaním. Riaditeľka vydá rozhodnutie o prerušení predprimárneho vzdelávania dieťaťa, ak nejde o dieťa v povinnom predprimárnom vzdelávaní.
- Zároveň zákonný zástupca dieťaťa bez zbytočného odkladu, najneskôr do 5 pracovných dní potom čo písomne oznámil dlhodobé prerušenie dieťaťa, predloží škole žiadosť o odpustenie príspevku s dokladom potvrdeným príslušným lekárom pre deti a dorast o zdravotnej nespôsobilosti dieťaťa navštevovať materskú školu, v ktorom je uvedená dĺžka trvania zdravotnej nespôsobilosti.
- má prerušenú dochádzku zo závažných rodinných dôvodov a sú splnené nasledovné podmienky:
- zákonný zástupca dieťaťa písomne oznámi v súlade s § 144 ods. 9 školského zákona dlhodobé prerušenie dochádzky dieťaťa a predpokladanú dobu trvania neprítomnosti, t. j. oznámenie doručí škole bez zbytočného odkladu, najneskôr do 5 pracovných dní od vzniku dôvodu, pričom za dôvod ospravedlniteľnej dlhodobej neprítomnosti dieťaťa v škole sa uznáva najmä prechodný dlhodobý pobyt dieťaťa mimo okresu sídla materskej školy – to neplatí, ak majú trvalý pobyt s dieťaťom v spoločnej domácnosti obidvaja rodičia a dlhodobý pobyt mimo sídla okresu má iba jeden rodič.
- zákonný zástupca dieťaťa písomne bez zbytočného odkladu, najneskôr do 5 pracovných dní po pominutí dôvodov dlhodobej neprítomnosti predloží škole žiadosť o odpustenie príspevku s dokladom potvrdzujúcim prechodný dlhodobý pobyt mimo okresu sídla materskej školy podľa predchádzajúceho bodu, v ktorom je uvedená dĺžka prechodného pobytu. Vzor žiadosti je zverejnený na webovom sídle školy, v časti tlačivá.
8. Riaditeľka školy rozhodne o žiadosti zákonného zástupcu o odpustenie príspevku podľa ods. 6 z dôvodov dlhodobého prerušenia dochádzky dieťaťa zo zdravotných dôvodov alebo závažných rodinných dôvodov do tridsiatich pracovných dní od jej doručenia do školy.
VI.
Úhrada príspevkov za stravovanie
Platba stravného sa uskutočňuje nasledovným spôsobom:
A) mesačným poplatkom za stravu
-mesačný poplatok za stravu zohľadňuje reálny počet odobratých obedov a je splatný do 15. dňa nasledujúceho mesiaca po skončení mesiaca september, október, november, január, február, marec, apríl, máj, jún a júl:
- výnimkou je len stravný poplatok za mesiac december, ten sa uhradí najneskôr do 30. dňa tohto mesiaca tak, aby všetky pohľadávky stravného poplatku boli vysporiadané na nulu
Príspevok sa uhrádza prednostne bezhotovostne – prevodom, alebo formou online platby cez QR kód aplikácie edupage:
IBAN SK56 0900 0000 0051 3644 9889 VS: 4000005
V správe pre prijímateľa sa uvedie meno a priezvisko dieťaťa. Vo výnimočných prípadoch (absencia bankového účtu zákonného zástupcu) hotovostne do pokladne MŠ.
Určenie výšky príspevku
Výška stravného na daný šk. rok je stanovená v Smernici Výdajnej školskej jedálne a následne môže byť upravovaná Dodatkom s očíslovaním a určením jeho účinnosti. Zákonný zástupca dieťaťa prispieva formou nenávratného príspevku na úhradu režijných nákladov vzniknutých v školskej jedálni dodávateľa a Výdajnej školskej jedálni pri MŠ SGBM.
Výšku režijných nákladov určuje:
1. zmluvný dodávateľ teplého jedla – obeda
2. odberateľ teplého jedla – obeda VŠJ pri MŠ SGBM vo Svite
3. dotácia na stravu pre deti v povinnom predprimárnom vzdelávaní podľa platnej legislatívy
Výška stravného poplatku v školskom roku 2024/2025 bola upravená Dodatkom č. 3 dňa 01.04.2023 na 3, 70 eur/ deň.
Odhlasovanie stravy
Odhlasovanie stravníkov je možné deň vopred do 13:30 hod.
V prípade choroby, vo výnimočných prípadoch, je nutné odhlásiť stravu do 07.50 hod. v príslušnom dni.
VII.
PODMIENKY UKONČENIA DOCHÁDZKY DIEŤAŤA DO MATERSKEJ ŠKOLY
Riaditeľka materskej školy môže na základe § 28d písm. 6 zákona č.183/2023 Z. z. (novela školského zákona) rozhodnúť o predčasnom skončení predprimárneho vzdelávania, ak nejde o povinné predprimárne vzdelávanie, ak:
a) dieťa sústavne alebo závažným spôsobom porušuje školský poriadok,
b) zákonný zástupca dieťaťa alebo zástupca zariadenia nedodržiava podmienky predprimárneho vzdelávania dieťaťa určené školským poriadkom,
c) zákonný zástupca dieťaťa alebo zástupca zariadenia neinformuje materskú školu o zmene zdravotnej spôsobilosti dieťaťa, jeho zdravotných problémoch alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré majú vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania,
d) zákonný zástupca dieťaťa alebo zástupca zariadenia bezdôvodne odmietne s dieťaťom absolvovať diagnostické vyšetrenie, ak sa špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby dieťaťa prejavia po jeho prijatí do materskej školy a je potrebné zmeniť formu vzdelávania dieťaťa, alebo
e) predčasné skončenie predprimárneho vzdelávania odporučí zariadenie poradenstva a prevencie, všeobecný lekár pre deti a dorast alebo lekár so špecializáciou v inom špecializačnom odbore ako všeobecné lekárstvo alebo zubný lekár.
Zákonný zástupca je povinný informovať MŠ o prípadných zdravotných problémoch dieťaťa alebo o iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania (§144 ods.7 písm. d) školského zákona ). V prípade, že si zákonný zástupca nesplní túto povinnosť, riaditeľ MŠ po zistení okolností negatívne ovplyvňujúcich priebeh výchovy a vzdelávania pristúpi k vydaniu rozhodnutia o predčasnom ukončení predprimárneho vzdelávania z dôvodu, že MŠ vzhľadom na svoje podmienky nie je schopná poskytnúť dieťaťu výchovu a vzdelávanie.
VIII.
VNÚTORNÁ organizácia materskej školy v školskom roku 2024/2025
Materská škola sa člení na 2 triedy. Každá trieda má dve pedagogické zamestnankyne, jedna z nich je triedna učiteľka.
1.trieda „Lúčiky“ – prízemie
triedna učiteľka: Mgr. Stanislava Krasničanová
učiteľka: Bc. Soňa Dalma Szelleyová, sr. M. Dalmácia
2.trieda „PLAMIENKY“ – poschodie
triedna učiteľka: Bc. Anna Kažová
učiteľka: Kvetoslava Filipová
Pedagogický asistent: Mgr. Mária Hovancová, sr. Mária Dária
1. Prevádzka tried, schádzanie a rozchádzanie detí
Od 6.30 hod. do 7.00 hod sa deti schádzajú v triede „LÚČIKY“ na prízemí. O 7.00 hod
preberá učiteľka z 2. triedy deti do svojej triedy „PLAMIENKY“ na poschodí.
Prevádzka v triede II. Plamienky trvá do 15.45 hod. Potom sa deti presúvajú do triedy
I.Lúčiky, ktorá je zbernou pre obe triedy. V tejto triede trvá prevádzka do 16.15 hod.
2. Preberanie detí
Dieťa od rodičov preberá pedagogická zamestnankyňa, ktorá zaň zodpovedá až po jeho odovzdanie rodičovi (inej splnomocnenej osobe) alebo pedagógovi, ktorý ho v práci strieda. Odovzdávanie dieťaťa sa uskutočňuje v priestoroch na to určených. Preberanie detí medzi učiteľkami sa uskutočňuje na základe aktuálneho zoznamu detí – dochádzka detí.
Na prevzatie svojho dieťaťa z materskej školy môže zákonný zástupca splnomocniť aj svoje ďalšie maloleté dieťa nie mladšie ako 10 rokov alebo inú pedagogickým zamestnancom známu osobu, ktorá po prevzatí za dieťa zodpovedá. Pedagogická zamestnankyňa odovzdá dieťa len osobám, ktoré sú uvedené v splnomocnení.
V prípade, ak zákonný zástupca bez predchádzajúcej dohody nevyzdvihne svoje dieťa z MŠ do času ukončenia prevádzky, službukonajúca učiteľka bude kontaktovať postupne všetky osoby, ktoré majú poverenie na prevzatie dieťaťa. Ak ani jedna splnomocnená osoba dieťa neprevezme, bude materská škola kontaktovať príslušné okresné riaditeľstvo policajného zboru, ktoré okrem výkonu svojich oprávnení disponuje aj kontaktom na sociálno-právnu ochranu detí a sociálnej kurately, ktorý je dosiahnuteľný aj mimo služobného času zamestnancov.
V prípade, ak má MŠ podozrenie, že zákonný zástupca opakovane preberá dieťa pod vplyvom alkoholu alebo iných omamných látok, alebo sa u dieťaťa prejavia zmeny nasvedčujúce zanedbávanie riadnej starostlivosti, bude MŠ po predchádzajúcom písomnom upozornení zákonného zástupcu informovať o tejto skutočnosti príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny[7].
Prehľad o usporiadaní denných činností v materskej škole – DENNÝ PORIADOK
Výchovno-vzdelávacia činnosť v materskej škole pozostáva z ustálených organizačných foriem. V týchto formách sa vzhľadom na optimálny biorytmus a zdravú životosprávu dieťaťa
predškolského veku uspokojujú rozmanité potreby a záujmy.
Prevádzka MŠ je denne od 6.30 hod. do 16.15 hod.
ČAS
ČINNOSTI
06.30
Otvorenie prevádzky
06.30 – 08.30
Privítanie
Ranný filter
Hry a hrové činnosti detí
Modlitba
Ranné sedenie - spoločné diskutovanie, riešenie sociálnych
konfliktov, morálne hodnoty, ranný odkaz: ponuka dňa
Pohybové a relaxačné cvičenia
08.30 – 09.00
Činnosti zabezpečujúce životosprávu (osobná hygiena, desiata)
09.00 – 09.45
Edukačné aktivity, skupinové, individuálne, spoločenské hry
Hry a hrové činnosti detí
09.45 – 11.30
Príprava na pobyt vonku
Pobyt vonku, edukačné aktivity, hry v záhrade (využitie
záhradného náradia a náčinia, voľné hry)
11.30 – 12.00
Činnosti zabezpečujúce životosprávu (osobná hygiena, príprava
na obed),
Obed
12.00 – 14.15
Osobná hygiena, odpočinok
14.30 – 15.00
Pohybové a relaxačné cvičenia, hygiena
Olovrant
15.00 – 16.15
Hry a hrové činnosti detí (individuálne, skupinové, frontálne)
Edukačné aktivity, Záujmové krúžky
Hodnotenie dňa
Pobyt vonku
Krúžková činnosť
16.15
Ukončenie prevádzky
Informačný systém
Každá trieda má v šatni nástenky určené rodičom. Ich prostredníctvom sú rodičom podávané informácie o dianí v MŠ, ako aj o tom, čo sa deti práve učia, metodické okienko. Je v záujme každého rodiča sledovať nové informácie a tým predísť vlastnej neinformovanosti. MŠ má k dispozícii aj webovú stránku https://farnost-svit.webnode.sk/materska-skola/, https://msgiannasvit.edupage.org/ , ktorá rovnako slúži pre potreby rodičov a informuje ich o aktuálnom dianí v MŠ.
3. Organizácia v šatni
Rodičia pri vstupe do budovy MŠ používajú návleky, ktoré sú k dispozícii vo vstupnej hale. Tehotné ženy a telesne postihnuté osoby návleky na obuv nepoužívajú. Pri prezliekaní a odkladaní vecí do skrinky vedú rodičia v spolupráci s učiteľkami deti k samostatnosti a poriadkumilovnosti. Za poriadok v skrinkách a estetickú úpravu šatne zodpovedajú učiteľky príslušnej triedy, za hygienu a uzamknutie určená prevádzková zamestnankyňa. Rodičia sa počas prezliekania detí v šatni venujú dieťaťu, zodpovedajú za jeho bezpečnosť. Deti do šatne nevstupujú s jedlom a sladkosťami, ani neukladajú do skrinky žiadne potraviny a nápoje jednak z hygienických dôvodov, no najmä z bezpečnostných dôvodov, keďže niektoré deti majú alergiu na niektoré zložky týchto potravín a nápojov ako sú orechy, med, mlieko atď... V materskej škole je strava a pitný režim pre deti zabezpečený. Za poriadok v skrinkách a stále pripravené náhradné oblečenie (aj spodnú bielizeň), pre prípad znečistenia a premočenia zodpovedá rodič. Je vhodné priniesť dieťaťu pohodlné oblečenie na
prezlečenie do triedy. Na prezutie je rodič povinný dieťaťu priniesť ortopedické sandále, prípadne inú pevnú obuv( sandále, pevné papuče a i. ), aby pri pohybe dieťaťa v interiéri a exteriéri materskej školy nedošlo k úrazu! Dieťa nesmie mať obuté letné šľapky, kroksy, huňaté papuče so šmykľavou, tenkou podrážkou, ani inú voľnú obuv!
Učiteľkám pri obliekaní detí na pobyt vonku pomáha pomocný personál/upratovačka, taktiež podľa potreby aj pri vyzliekaní.
Nosenie hračiek a cenností
Za stratu cenností a hračiek, ktoré dieťa do MŠ prinesie nepreberajú zamestnanci materskej
školy žiadnu zodpovednosť. Deťom sa nepovoľuje vstup do tried so žuvačkou.
4. Organizácia v umyvárni, výmena bielizne
Triedy majú samostatnú umyváreň. Každé dieťa má vlastný hrebeň, pohár na vodu, zubnú kefku. Deti sa v umyvárni zdržiavajú len za prítomnosti učiteľky, ktorá ich učí základným návykom a sebaobsluhe. Za celkovú organizáciu pobytu detí v umyvárni, uzatvorenie vody, spláchnutie WC a dodržanie príslušných hygienických, zdravotných a bezpečnostných predpisov zodpovedá učiteľka príslušnej triedy, resp. určená prevádzková zamestnankyňa.
Utieranie rúk je zabezpečené jednorazovými papierovými utierkami uloženými v zásobníku. Z hygienických dôvodov rodičia nevstupujú do detskej umyvárne a WC. Upozorňujeme na povinnosť rodičov spolupracovať s učiteľkami v triede pri osvojovaní si hygienických návykov dieťaťa, (používanie toalety, používanie toaletného papiera, odúčanie detí od fľaše, cumlíka). Pre dieťa s plienkami, fľašou a cumlíkom nie sú vytvorené podmienky v materskej škole a takéto dieťa do materskej školy nepatrí.
Posteľná bielizeň sa z hygienických dôvodov prezlieka každé dva týždne v piatok a berie sa prať domov. Pyžamo sa mení každý týždeň, alebo podľa potreby. Posteľná bielizeň sa odovzdáva v pondelok, je nutné ju vyžehliť na najvyššom možnom stupni.
5. Organizácia stravovania
Jedlo sa podáva v časových intervaloch :
Desiata: 8.30 – 9.00 hod.
Obed: 11.30 – 12.00 hod.
Olovrant: 14.30 – 14.45 hod.
Najmenšie deti používajú pri jedle lyžicu, deti strednej skupiny aj vidličku a predškoláci používajú kompletný príbor.
Za kvalitu a predpísané množstvo stravy, hygienu a kultúru stolovania zodpovedá určená prevádzková zamestnankyňa, ktorá zabezpečuje aj zisťovanie počtu stravníkov.
Pedagogické zamestnankyne vedú deti k osvojeniu si základných návykov kultúrneho stolovania, v maximálnej miere pritom uplatňujú individuálny prístup k deťom. Počas jedla učiteľka deti nenásilne usmerňuje, podľa želania rodičov aj prikrmuje. Nenúti ich jesť.
Režim stravovania je v MŠ organizovaný tak, aby zodpovedal veku, zdravotnému stavu a fyzickej záťaži dieťaťa. Podávaná strava je zdravotne neškodná a biologicky hodnotná. Režim stravovania zabezpečuje pre deti s celodenným pobytom podávanie desiaty, obeda a olovrantu, pre deti s poldenným pobytom podávanie desiaty a obeda. Časový odstup medzi jednotlivými jedlami je najviac tri hodiny. Pitný režim je zabezpečený počas celého pobytu dieťaťa v materskej škole.
Učiteľky dbajú o to, aby do MŠ nebola deťmi individuálne donášaná strava, okrem detí, u ktorých podľa posúdenia praktického lekára zdravotný stav dieťaťa vyžaduje osobitné stravovanie.
Diétne stravovanie v materskej škole
Zabezpečenie diétneho stravovania v školskej jedálni MŠ pre deti s potravinovou alergiou je možné, ak zákonný zástupca (rodič) dieťaťa podal žiadosť riaditeľke MŠ na prinášanie vlastnej stravy dieťaťu do materskej školy zo zdravotných dôvodov spolu s potvrdením lekára so špecializáciou v príslušnom odbore, kde dokladuje, že výživa dieťaťa vyžaduje osobitné stravovanie. Školská jedáleň nemá podmienky na prípravu jedál s prihliadaním na potravinové alergie či intolerancie.
Hotovú diétnu stravu po vzájomnej dohode rodičov, riaditeľky materskej školy a učiteľky, zabezpečuje a zodpovedá rodič dieťaťa, pričom musia byť splnené tieto podmienky :
- jedlo v uzavretých prepravných umývateľných nádobách dodá rodič v deň konzumácie,
- jedlo v nádobách sa uchováva vo vyčlenenej časti chladničky, určenej výhradne na tento účel,
- hotové jedlo sa bude zohrievať v mikrovlnnej rúre,
- v záujme zamedzenia krížovej kontaminácie bude nádoby umývať rodič.
6. Pobyt detí vonku
Pobyt detí vonku sa realizuje v závislosti od dĺžky pobytu dieťaťa v v materskej škole a to najmenej dve hodiny dopoludnia a podľa možností aj popoludní v každom ročnom období. Pobyt vonku môže byť skrátený alebo vynechaný pri mimoriadne nepriaznivých meteorologických podmienkach, ktorými sú víchrica, prudký dážď, teploty pod – 10 °C , alebo pri nadmernom znečistení ovzdušia. Počas pobytu detí vonku sú učiteľky povinné zabezpečiť deťom plnohodnotnú, organizovanú činnosť, venujú deťom zvýšenú pozornosť, dodržiavajú požiadavky bezpečnosti a ochrany ich zdravia v zmysle príslušných všeobecne záväzných právnych predpisov a pokynov riaditeľky materskej školy. Na vychádzke nemôže mať pedagogický zamestnanec viac ako 21 detí od štyroch do piatich rokov alebo 22 detí starších ako päť rokov.
7. Organizácia v spálni
Počas popoludňajšieho oddychu v triede – časti spálni dbá učiteľka na primerané oblečenie detí. Zabezpečí pravidelné vetranie spálne, ktoré neohrozí zdravie detí.
Od odpočívajúcich detí neodchádza, individuálne pristupuje k deťom, ktoré nepociťujú potrebu spánku.
Deti v predškolskej triede oddychujú min. polhodinu. Čas odpočinku môžu mať posunutý a venovať sa krúžkovým činnostiam.
8. Organizácia záujmových krúžkov
Krúžková činnosť v MŠ sa realizuje s prihliadnutím na usporiadanie dňa detí, spravidla v popoludňajšom čase. Záujmové krúžky sa realizujú pod vedením pedagogických zamestnancov MŠ, alebo lektorov, ktorí sú spôsobilí vykonávať záujmové aktivity detí. Za bezpečnosť detí, obsah a kvalitu realizovania krúžkovej činnosti sú zodpovední kvalifikovaní
lektori, prípadne pedagogický zamestnanec, ktorý vedie krúžok. Lektori na začiatku školského roka predložia riaditeľke školy plán činnosti na schválenie.
Riaditeľka je oprávnená kontrolovať a hodnotiť priebeh vyučovacieho procesu v rámci
krúžku, dodržiavanie požiadaviek bezpečnosti a psychohygieny detí, vnútornú organizáciu, dodržiavanie zmluvných podmienok v záujme dieťaťa a zákonného zástupcu. Lektor je povinný bezpečne zaobchádzať s materiálno-technickým vybavením triedy a dbať, aby nedošlo k jeho poškodeniu. Rodičia/zákonní zástupcovia detí sú riadne poučení o dôsledkoch súvisiacich s krúžkovou činnosťou svojho dieťaťa a vlastnoručným podpisom vyjadrili súhlas s dochádzkou dieťaťa na krúžok – informovaný súhlas rodiča.
- Kontakty s rodičmi
Konzultácie s pedagogickými zamestnancami sú stanované dohodou a podľa rozpisu. Rodič/zákonný zástupca má možnosť konzultovať rôzne otázky týkajúce sa dieťaťa s pedagogickými zamestnancami v čase podľa vzájomnej dohody. Konzultácie sú spravidla ústne, avšak pokiaľ rodič, prípadne pedagogický zamestnanec prejaví záujem, vyhotovia sa aj v písomnej forme. V písomnej forme sa vyhotovujú aj vtedy, ak pedagogický zamestnanec opakovane rieši rovnaký problém, na ktorý bol rodič v predchádzajúcom čase upozornený. Pedagogický zamestnanec okrem konzultácií môže rodičom odporúčať pedagogickú literatúru, školenia a iné vhodné informácie z oblasti pedagogického pôsobenia na dieťa.
Kontakty sú uskutočňované aj individuálne pri príchode a odchode detí z materskej školy, taktiež formou stretnutí rodičovského združenia, oznamov v šatni. Učiteľky a rodičia sa navzájom informujú o dieťati.
Zamestnanci školy sú povinní dodržiavať mlčanlivosť o deťoch. Nepodávajú informácie žiadnym cudzím osobám[8]. Telefónne čísla rodičov budú použité len v prípade rýchleho kontaktu – náhle ochorenie dieťaťa, úraz a i.
iX.
BEzpečnosť a ochrana zdravia detí
Za vytvorenie bezpečných a hygienických podmienok na predprimárne vzdelávanie zodpovedajú riaditeľka MŠ a učiteľky MŠ. Za bezpečnosť a ochranu zdravia dieťaťa zodpovedajú učiteľky MŠ v čase od prevzatia dieťaťa až po jeho odovzdanie zákonnému zástupcovi, alebo ním splnomocnenej osobe. Za dodržiavanie hygienických predpisov v priestoroch materskej školy a ochranu zdravia detí zodpovedá aj prevádzková zamestnankyňa a to v rozsahu im určenom v pracovnej náplni.
V zmysle Dohovoru o právach dieťaťa sú učitelia povinní zabezpečovať aktívnu ochranu detí pred sociálno-patologickými javmi, monitorovať zmeny v správaní detí a v prípade podozrenia na fyzické alebo psychické týranie či ohrozovanie mravného vývinu bezodkladne riešiť problém v spolupráci s vedením školy, kontaktovať príslušný odbor sociálnych vecí.
Materská škola dbá na napĺňanie rodičovských práv a povinností zákonných zástupcov. Počas rozpadu a rozvodu manželstva zákonných zástupcov dieťaťa bude MŠ dbať o riadne napĺňanie rodičovských práv a povinností až do rozhodnutia súdu tak, ako to bolo do podania návrhu na rozvod manželstva a úpravu výkonu rodičovských práv a povinností k dieťaťu (napr. každý rodič má právo dieťa do MŠ priviesť aj ho vyzdvihnúť, informovať sa o priebehu výchovy a vzdelávania dieťaťa a pod.).
MŠ zachováva neutralitu vo svojich postojoch a vyjadreniach týkajúcich sa dieťaťa, v prípade potreby poskytne nezaujaté, vecné a objektívne stanovisko len súdu, ak si ho vyžiada. MŠ nebude poskytovať hodnotiace stanoviská na žiadosť zákonného zástupcu.
V prípade narušených vzťahov medzi zákonnými zástupcami bude MŠ rešpektovať rozhodnutie súdu alebo predbežné rozhodnutie súdu. V prípade zverenia dieťaťa právoplatným rozhodnutím súdu len jednému zo zákonných zástupcov, ktorý zastupuje dieťa v bežných veciach, bude MŠ riešiť všetky záležitosti týkajúce sa dieťaťa výhradne s týmto rodičom.
Ochrana zdravia detí:
1) V materskej škole môže byť umiestnené len dieťa, ktoré je zdravotne spôsobilé na pobyt v kolektíve, neprejavuje príznaky prenosného ochorenia a nemá nariadené karanténne opatrenia.
Potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti dieťaťa a povinnom očkovaní na pobyt v kolektíve predkladá zákonný zástupca dieťaťa pred prvým vstupom dieťaťa do MŠ. Potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti vydá zákonnému zástupcovi dieťaťa ošetrujúci lekár.
Skutočnosti, že dieťa neprejavuje príznaky prenosného ochorenia a nemá nariadené karanténne opatrenia potvrdzuje písomným vyhlásením zákonný zástupca dieťaťa. Vyhlásenie nesmie byť staršie ako jeden deň. Vyhlásenie predkladá zákonný zástupca dieťaťa pred prvým vstupom dieťaťa do MŠ a po neprítomnosti dieťaťa v MŠ dlhšej ako sedem dní.
2) Učiteľka môže odmietnuť prevzatie dieťaťa, ak zistí, že jeho zdravotný stav nie je vhodný na prijatie do MŠ.
3) Ak dieťa v materskej škole ochorie počas dňa, učiteľka zabezpečí jeho izoláciu od ostatných detí, dozor ním poverenou osobou z radov zamestnancov školy a neodkladne informuje zákonného zástupcu dieťaťa.
4) Podávanie liekov je v materskej škole zakázané. Lieky možno zo strany učiteľky podať len s písomným súhlasom lekára na základe písomnej žiadosti rodiča.
Opatrenia v prípade pedikulózy
Pedikulóza (zavšivenie) je prenosné parazitárne ochorenie, ktoré spôsobuje parazit Voš detská, hlavová. Voš detská sa šíri hlavne:
- pri priamom kontakte, najmä v kolektívoch ako je rodina, škola, školské zariadenia, pri spaní viacerých detí v jednej posteli, pri hre,
- prostredníctvom rôznych predmetov, napr. hrebeňov, pokrývok hláv, uterákov, šálov, odevov, ak sa napr. voš dostane na golier odevu, je možný prenos na iné ošatenie v šatniach.
Povinnosti materskej školy :
- zabezpečiť informovanosť všetkých zákonných zástupcov detí navštevujúcich školu, o prevencii výskytu vší v zariadení a ich povinnostiach,
- bezodkladne upozorniť zákonného zástupcu dieťaťa a riaditeľa MŠ,
- výmena posteľnej bielizne, dezinfekcia priestorov.
Povinnosti zákonného zástupcu :
- ihneď informovať triedneho učiteľa, vedenie školy o výskyte vší u svojho dieťaťa za účelom zabezpečenia opatrení aj v MŠ,
- poslať dieťa do kolektívneho zariadenia bez vší a hníd, s čistou vlasovou časťou hlavy,
- vyprať bielizeň pri vysokej teplote, vyprať a dezinfikovať čiapky, šatky, šále, hrebeň,
- pravidelne prehliadať vlasy detí.
Postup pri podozrení na výskyt prenosného parazitárneho ochorenia - povinnosti v materskej škole :
Pri akomkoľvek podozrení učiteľky na možný výskyt vší (dieťa sa škriabe, je nepokojné, nesústredené, pohľadom, prezeraním vlasovej časti hlavy) oznámiť túto skutočnosť vedeniu školy a zákonnému zástupcovi dieťaťa.
Učiteľka dohliadne, aby vrchný odev ( hlavne čiapky, šály ), osobná (v materskej škole posteľná bielizeň, hrebene) a ďalšie predmety, s ktorými prišla hlava dieťaťa podozrivého zo zavšivavenia do styku, neboli spoločne uložené (v šatni, na vešiakoch a pod.) s odevmi a predmetmi ostatných detí/žiakov, príp. aby ich iné deti nepoužívali.
Učiteľka zákonnému zástupcovi odporučí navštíviť príslušného všeobecného lekára pre deti a mládež za účelom potvrdenia diagnózy zavšivavenia a podľa jeho pokynov zabezpečiť odvšivavenie dieťaťa. Materská škola zabezpečí vypranie posteľnej bielizne a iného prádla pri vysokej teplote, vysušenie a vyžehlenie.
Dezinfekcii je nutné podrobiť aj predmety, ktoré prišli do styku s vlasovou časťou hlavy, a to vyvarením (hrebene), resp. postriekaním insekticídnym prípravkom na lezúci hmyz (matrace a žinenky) nechať ich dôkladne vyvetrať, vystaviť účinkom slnečného žiarenia a minimálne 3 – 4 dni nepoužívať.
Vedenie MŠ zabezpečí do 48 hodín informovanie všetkých zákonných zástupcov, že v škole sa vyskytli vši. Zároveň budú zákonní zástupcovia informovaní o ďalšom postupe s cieľom zabrániť ďalšiemu šíreniu sa tohto ochorenia a v súlade s regionálnym úradom verejného zdravotníctva odsúhlaseným prevádzkovým poriadkom školy, budú v detských kolektívoch vykonávať preventívne opatrenia.
Vykonať dezinfekciu v rovnakom čase v celom kolektíve (aj u zdravých členov), v ktorom bol výskyt vší zistený. Informácie o dezinfekčných preparátoch je možné získať u praktického lekára, lekárnika.
Zopakovať dezinfekciu po 8 - 14 dňoch na zaistenie spoľahlivého účinku.
Vedenie školy požiada zákonných zástupcov o súčinnosť, tzn. aby priebežne kontrolovali vlasy u svojich detí.
Opätovný nástup dieťaťa do MŠ je možný iba po predložení potvrdenia od lekára, že dieťa je spôsobilé pre opätovný návrat do kolektívu.
Zákonný zástupca má povinnosť starostlivosti o dieťa, vrátane umožnenia poskytnúť mu zdravotnú starostlivosť. Ak zákonný zástupca odmietne liečenie dieťaťa, možno túto skutočnosť považovať za nedodržanie povinnosti starostlivosti o toto dieťa a navyše dochádza aj k porušeniu základných práv dieťaťa. Riešenie tejto situácie je v kompetencii zodpovedných inštitúcií v sociálnej oblasti.
Bezpečnosť detí:
1) V triede s poldennou výchovou a vzdelávaním zabezpečuje predprimárne vzdelávanie jedna učiteľka a v triede s celodennou výchovou a vzdelávaním zabezpečujú predprimárne vzdelávanie striedavo na zmeny dve učiteľky.
V triede s celodennou výchovou a vzdelávaním s deťmi mladšími ako tri roky, ktorých je viac ako 10, pracujú striedavo tri učiteľky. Pri obliekaní a sebaobsluhe detí pomáha aj nepedagogický zamestnanec.
a) jeden učiteľ materskej školy a podľa potreby aj ďalší zamestnanec materskej školy za najviac:
- 21 detí triedy pre deti vo veku dva roky až šesť rokov,
- 21 detí triedy pre deti vo veku štyri roky až päť rokov alebo
- 22 detí triedy pre deti vo veku päť rokov až šesť rokov,
b) jeden učiteľ materskej školy a ďalší zamestnanec materskej školy za triedu pre deti:
- vo veku dva roky až tri roky,
- vo veku tri roky až štyri roky alebo
- so zdravotným znevýhodnením bez ohľadu na ich vek.
Pri vyššom počte detí alebo činnostiach, ktoré si vyžadujú zvýšený dozor (sánkovanie, korčuľovanie a pod.), zástupkyňa MŠ zabezpečí ďalšieho zamestnanca materskej školy, ktorý pod vedením učiteľky dbá na bezpečnosť detí.
3) Za bezpečnosť detí počas krúžkovej činnosti zodpovedá učiteľka. Ak krúžkovú činnosť vykonáva so súhlasom zákonných zástupcov lektor, za bezpečnosť detí zodpovedá lektor.
4) Pri činnostiach, ktoré sú súčasťou výchovno-vzdelávacej činnosti MŠ a ktoré si vyžadujú zvýšený dozor, riaditeľka MŠ prostredníctvom zástupkyne MŠ zabezpečí počet pedagogických zamestnancov nasledovne:
- na plavecký výcvik najviac 8 detí na jedného pedagogického zamestnanca
- na lyžiarsky výcvik najviac 10 detí na jedného pedagogického zamestnanca
- pri saunovaní najviac 10 detí na jedného pedagogického zamestnanca
- v škole v prírode je počet detí stanovený osobitným predpisom (vyhláška MŠ SR č. 305/2008 Z.z. o škole v prírode)
- na výletoch a exkurziách je potrebný dozor dvoch pedagogických zamestnancov a jednej poverenej plnoletej osoby.
5) Výlet alebo exkurzia sa organizuje najviac na jeden deň s prihliadnutím na bezpečnostné, hygienické a fyziologické potreby detí a so zabezpečením teplého obeda pre deti. Výlet alebo exkurzia sa organizuje na základe plánu práce školy a s informovaným súhlasom zákonného zástupcu dieťaťa. Na výlety a exkurzie môžu byť použité aj hromadné dopravné prostriedky.
6) Na prevzatie svojho dieťaťa z MŠ, môže zákonný zástupca písomne splnomocniť svoje dieťa staršie ako desať rokov alebo inú učiteľke známu osobu. Tlačivo na splnomocnenie, je k dispozícii na webovej stránke školy. Splnomocnenie je možné kedykoľvek počas školského roka zmeniť. V prípade jednorazového vyzdvihnutia dieťaťa osobou neznámou učiteľke je potrebné upovedomiť o tom učiteľku a je nevyhnutné, aby táto osoba bola zákonným zástupcom splnomocnená, teda odovzdala pred vyzdvihnutím dieťaťa učiteľke tlačivo Splnomocnenia podpísané zákonným zástupcom.
7) V prípade neprevzatia dieťaťa po ukončení prevádzky materskej školy, kontaktuje učiteľka zodpovedná za dieťa zákonných zástupcov telefonicky. Ak sa im nemôže dovolať, je oprávnená privolať orgány činné v trestnom konaní a informovať ich o skutočnosti, že dieťa si z materskej školy nik neprevzal.
Školské úrazy :
V zmysle ustanovenia čl.1 ods.7 metodického usmernenia MŠ SR č.4/2009-R k zavedeniu jednotného postupu škôl pri vzniku registrovaného školského úrazu a pri evidencii nebezpečných udalostí má materská školu internú smernicu ,,Oznamovanie a evidencia registrovaných školských úrazov“, ktorou sa určuje postup pri oznamovaní a evidencii pracovných a školských úrazov a nebezpečných udalostí.
MŠ vedie evidenciu školských úrazov v Knihe úrazov. Záznam o registrovanom školskom úraze spisuje pedagogický zamestnanec, ktorý vykonával dozor v čase vzniku úrazu.
- Registrovaný školský úraz je poškodenie zdravia dieťaťa a stal sa pri výchovno-vzdelávacej činnosti v škole alebo v priamej súvislosti s ňou a je dôvodom neprítomnosti dieťaťa v škole trvajúcej viac ako 3 dni na základe stanoviska ošetrujúceho lekára
- Neregistrovaný školský úraz je poškodenie zdravia dieťaťa a je dôvodom neprítomnosti dieťaťa v škole na základe stanoviska ošetrujúceho lekára trvajúcej menej ako 4 dni.
MŠ vyšetrí každý úraz, ktorý sa stane dieťaťu počas pobytu v MŠ. Zistí či spĺňa charakter a požiadavky registrovaného školského úrazu, príčinu úrazu, kto úraz zavinil, okolnosti jeho vzniku, prijme a vykoná potrebné opatrenia aby sa zabránilo opakovaniu podobného úrazu.
MŠ po ukončení liečenia dieťaťa po úraze zabezpečí odškodnenie úrazu v zmysle platných právnych predpisov a na základe zmluvy s komerčnou poisťovňou u ktorej má škola vybavené úrazové poistenie detí.
Interná smernica MŠ je zverejnená na prístupnom mieste materskej školy MŠ. Zákonní zástupcovia dieťaťa sa so smernicou oboznámia na rodičovských združeniach.
X.
Práva a povinnosti dieťaťa, zákonného zástupcu dieťaťa
1) Dieťa má právo na:
- rovnoprávny prístup ku vzdelávaniu,
- bezplatné vzdelávanie pre päťročné deti pred začiatkom plnenia povinnej školskej dochádzky,
- vzdelanie v štátnom jazyku a materinskom jazyku v rozsahu ustanovenom školským zákonom,
- individuálny prístup rešpektujúci jeho schopnosti a možnosti, nadanie a zdravotný stav v rozsahu ustanovenom školským zákonom,
- úctu k jeho vierovyznaniu, svetonázoru, národnostnej a etnickej príslušnosti,
- poskytovanie poradenstva a služieb spojených s výchovou a vzdelávaním,
- výchovu a vzdelávanie v bezpečnom a hygienicky vyhovujúcom prostredí,
- organizáciu výchovy a vzdelávania primeranú jeho veku, schopnostiam a záujmom, zdravotnému stavu a v súlade so zásadami psychohygieny,
- úctu k svojej osobe a na zabezpečenie ochrany proti fyzickému, psychickému a sexuálnemu násiliu.
2) Dieťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami má právo:
- na výchovu a vzdelávanie s využitím špecifických foriem a metód, ktoré zodpovedajú jeho potrebám, a na vytvorenie nevyhnutných podmienok, ktoré túto výchovu a vzdelávanie umožňujú,
- používať pri výchove a vzdelávaní špeciálne učebnice a špeciálne didaktické a kompenzačné pomôcky.
3) Zákonný zástupca má právo:
- vybrať pre svoje dieťa materskú školu, ktorá poskytuje výchovu a vzdelávanie podľa školského zákona, zodpovedajúcu schopnostiam, zdravotnému stavu, záujmom a záľubám dieťaťa, jeho vierovyznaniu, svetonázoru, národnosti a etnickej príslušnosti; právo na slobodnú voľbu školy možno uplatňovať v súlade s možnosťami výchovno-vzdelávacej sústavy,
- žiadať, aby sa v rámci výchovy a vzdelávania v materskej škole poskytovali deťom informácie a vedomosti vecne a mnohostranne v súlade so súčasným poznaním sveta a v súlade s princípmi a cieľmi výchovy a vzdelávania podľa školského zákona,
- oboznámiť sa s výchovno-vzdelávacím programom materskej školy a školským poriadkom,
- byť informovaný o výchovno-vzdelávacích výsledkoch svojho dieťaťa,
- na poskytnutie poradenských služieb vo výchove a vzdelávaní svojho dieťaťa.
4) Dieťa je povinné:
- neobmedzovať svojim konaním práva ostatných osôb zúčastňujúcich sa výchovy a vzdelávania,
- dodržiavať školský poriadok školy a ďalšie vnútorné predpisy materskej školy,
- chrániť pred poškodením majetok školy a majetok, ktorý škola využíva na výchovu a vzdelávanie,
- konať tak, aby neohrozovalo svoje zdravie a bezpečnosť, ako aj zdravie a bezpečnosť ďalších osôb zúčastňujúcich sa na výchove a vzdelávaní,
- ctiť si ľudskú dôstojnosť ostatných detí v materskej škole, zamestnancov materskej školy,
- rešpektovať pokyny zamestnancov materskej školy, ktoré sú v súlade so všeobecno-záväznými právnymi predpismi materskej školy, vnútornými predpismi materskej školy.
5) Zákonný zástupca dieťaťa je povinný:
- dodržiavať podmienky výchovno-vzdelávacieho procesu svojho dieťaťa určené školským poriadkom,
- dbať na sociálne a kultúrne zázemie dieťaťa a rešpektovať jeho špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby,
- informovať materskú školu o zmene zdravotnej spôsobilosti jeho dieťaťa, zdravotných problémoch alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania,
- nahradiť škodu, ktorú dieťa úmyselne zavinilo,
- oznámiť materskej škole bez zbytočného odkladu príčinu jeho neprítomnosti v materskej škole, ak sa dieťa nemôže zúčastniť na výchove a vzdelávaní,
- rešpektovať, že v čase odovzdania dieťaťa učiteľke až po prevzatie dieťaťa zákonným zástupcom (alebo ním splnomocnenou osobou) sa komunikácia s dieťaťom uskutočňuje len prostredníctvom učiteľky alebo riaditeľky materskej školy,
- rešpektovať, že počas pobytu v materskej škole dieťa nesmie používať mobilné elektronické zariadenia, prostredníctvom ktorých prichádza k prenosu údajov tretím osobám bez súhlasu osôb o ktorých sa údaje prenášajú,
- zákonný zástupca dieťaťa, ktoré plní povinné predprimárne vzdelávanie, dbá o jeho riadne plnenie a je si vedomý, že neospravedlnené vynechávanie predprimárneho vzdelávania má za následok vyústenie do uplatnenia inštitútu „osobitného príjemcu rodinných prídavkov“ v súlade s § 5 ods. 16 zákona č. 596/2003 Z. z.
- zákonný zástupca dieťaťa v povinnom predprimárnom vzdelávaní oznamuje triednym učiteľkám každú neprítomnosť dieťaťa vopred, alebo bezodkladne v prípade zdravotných dôvodov, alebo rodinných dôvodov,
- pri opätovnom nástupe dieťaťa v povinnom predprimárnom vzdelávaní je povinný bez vyzvania predložiť materskej škole tlačivo „Ospravedlnenka pre predškoláka“, ktoré je dostupné na webovej stránke školy a v priestoroch šatne,
- zákonný zástupca dieťaťa v povinnom predprimárnom vzdelávaní môže zo zdravotných, alebo rodinných dôvodov ospravedlniť dieťa na najviac 7 vyučovacích dní (nezapočítavajú sa víkendy a sviatky), dlhšiu neprítomnosť môže ospravedlniť všeobecný lekár pre deti a dorast
- zákonní zástupcovia detí, pre ktoré nie je predprimárne vzdelávanie povinné ospravedlnenky nepredkladajú,
- pred opätovným nástupom dieťaťa po chorobe, alebo neprítomnosti na výchovno-vzdelávacom procese je zákonný zástupca dieťaťa povinný podať materskej škole „Vyhlásenie o bezinfekčnosti“ prostredníctvom edupage.
XI.
požiadavky pre rodičov
- Každé dieťa potrebuje do MŠ bezpečné a podpísané papučky (nie šľapky) a topánky.
- Dieťa nosí do MŠ vlastné pyžamo (označené).
- Všetky veci, čo nosia deti do MŠ, musia byť podpísané (označené) aby nedochádzalo k zámenám.
- Deti v mladších skupinách musia mať v skrinke náhradnú spodnú bielizeň.
- Ak rodičia chcú, môžu dieťa v MŠ prezliecť do iného odevu, ktorý si uložia do skrinky.
- Dieťa má mať denne čistú vreckovku, dlhovlasé dievčatá vlastnú kefu – hrebeň na vlasy.
- Pri prezliekaní a odkladaní vecí do skrinky vedú rodičia v spolupráci s učiteľkami deti k samostatnosti a poriadkumilovnosti.
- Rodič zodpovedá za dieťa do odovzdania dieťaťa učiteľke (učiteľka nezodpovedá za dieťa, ktoré samé rodič nechá v šatni, ktoré rodič pošle do triedy samé). Učiteľka zodpovedá za dieťa od prevzatia do odovzdania rodičom, prípadne inej písomne poverenej osobe.
- Rodič je povinný učiteľke nahlásiť každú zmenu zdravotného stavu dieťaťa, túto povinnosť potvrdí predložením lekárskej správy potvrdzujúcej túto skutočnosť.
- Dieťa treba doviesť do MŠ a odovzdať do 08.00 hod.
- Do MŠ si deti nenosia žiadne sladkosti.
- Do MŠ si deti nenosia hračky. Je zakázané odkladať si hračky do šatňových skriniek.
- Pri odchode dieťaťa z MŠ, by mal rodič počkať, kým si dieťa uloží hračky, s ktorými sa hralo.
- Rodičia si všímajú nástenky v šatniach detí a čítajú oznamy, informujú sa o novinkách a dianí v MŠ, aktuality na webovej stránke MŠ.
- Poplatky – školné a stravné platiť načas do určeného termínu.
- Aktualizovať údaje potrebné pre školskú dokumentáciu – zmena bydliska, telefónneho kontaktu, bankového účtu, ai.....
- Dôsledne sa oboznámiť a dodržiavať školský poriadok materskej školy.
- Rodičom sa z hygienických dôvodov zakazuje odnášať stravu z materskej školy v prípade, že dieťa odchádza z materskej školy pred olovrantom z dôvodu ponáhľania sa a bez predchádzajúcej dohody s učiteľkou.
XII. OCHRANA SPOLOČNÉHO A OSOBNÉHO MAJETKU
Vchody do materskej školy sú zaistené bezpečnostnými zámkami. Kľúč od budovy vlastní riaditeľka, určená prevádzková zamestnankyňa, prípadne zamestnanec, ktorý to potvrdil písomne. V priebehu prevádzky materskej školy za uzamykanie zodpovedá určená, alebo poverená prevádzková zamestnankyňa. Po ukončení prevádzky materskej školy všetky priestory skontroluje a uzamkne prevádzková zamestnankyňa. Po ukončení prevádzky materskej školy je učiteľka povinná odložiť didaktickú techniku na vopred určené miesto. Zamestnanci zodpovedajú za inventár v rozsahu uvedenom v zmluve o hmotnej zodpovednosti. Osobné veci si zamestnanci materskej školy odkladajú na určené miesto. Ďalšie práva a povinnosti súvisiace s ochranou majetku si zamestnanci plnia v zmysle pracovnej náplne.
V budove materskej školy je bez sprievodu zamestnanca školy zakázaný pohyb cudzej osoby.
Ochrana osobného majetku
Osobné veci si zamestnanci ukladajú na určené miesto (zborovňa), prípadne na miesto určené riaditeľkou MŠ. V prípade potreby si väčšiu sumu peňazí alebo drahé veci môžu dať uzamknúť do kancelárie ZRMŠ. Týka sa to aj peňazí, ktoré pre účely materskej školy (výlety, fotenie, krúžky a pod.) vyberajú od rodičov. V prípade nedodržania týchto opatrení preberá zamestnankyňa plnú zodpovednosť za prípadnú stratu.
Pravidlá využívania internetu
Pravidlá používania Wifi siete pre pedagogických zamestnancov MŠ :
1. Wi-Fi sieť umožňuje prístup k internetovým službám prostredníctvom bezdrôtového pripojenia do počítačovej siete nachádzajúcej sa v budovách materskej školy.
2. Wi-Fi sieť smú používať len zamestnanci MŠ.
3. Prístupové informácie nesmú poskytnúť neoprávneným osobám.
4. MŠ nemá povinnosť poskytnúť služby Wi-Fi siete a môže aktívne brániť používaniu jednotlivcovi alebo skupine užívateľov.
5. MŠ nezodpovedá za prípadnú stratu, poškodenie alebo zneužitie používateľských údajov ani pripojených zariadení.
6. MŠ má právo monitorovať činnosť jednotlivých používateľov siete.
7. Zamestnanci nesmú používať Wi-fi sieť pre činnosti, ktoré porušujú práva duševného vlastníctva, môžu viesť k zneužitiu siete pre komerčnú, náboženskú alebo rasovú agitáciu, prípadne pre iné aktivity, ktoré sú v rozpore s platnou legislatívou SR, vedú k akejkoľvek manipulácií s objektmi, súbormi a www stránkami, ktoré obsahujú tematiku erotickú, pornografickú, nacistickú, propagujúcu násilie, vedúcu k hanobeniu národnosti, rasy a presvedčenia, obmedzujú súkromie používateľov, ničia integritu informácií uložených na počítačoch a ostatných častiach siete, nepriaznivo pôsobia na prevádzku siete alebo jej jednotlivých služieb, bránia používateľom v prístupe k týmto službám, ohrozujú činnosť siete alebo nadmerne obmedzujú jej výkon či plytvajú kapacitou siete.
8. Porušenie týchto pravidiel bude považované za porušenie Pracovného poriadku.
V edukačnom procese využívať :
Deti v sieti – Riziká virtuálneho priestoru a ochrana pred nimi. Prehľadná publikácia z eSlovensko, ktorá v 11 kapitolách a na 92 stranách prináša všetko, čo potrebujeme vedieť o základných rizikách internetu, ochrane pred nimi.
Webové stránky www.zodpovedne.sk – projekt podporovaný Európskou úniou v rámci komunitárneho programu Safer Internet plus, zameraný na bezpečné a zodpovedné používanie internetu a mobilných telefónov.
Informácie a materiály sa dajú využiť pri práci s deťmi s cieľom viesť ich k získaniu elementárnej vedomosti a schopnosti bezpečne využívať internet.
www.ovce.sk – slovenský animovaný seriál, ktorý vznikol z iniciatívy eSlovensko o. z. ako súčasť projektu Zodpovedne.sk.
Šíri osvetu o rizikách internetu, mobilov a nových technológií. Ako nestratiť dieťa vo svete internetu. Príručka pre rodičov. Pomôcka pre rozhovory s deťmi o rizikách vo virtuálnom priestore [online]. In OVCE. sk.
XIII. PEDAGOGICKÉ DOKUMENTY
PEDAGOGICKÉ DOKUMENTY DEKLARÁCIA PRÁV DIEŤAŤA
Deklarácia práv dieťaťa bola prijatá OSN 20.XI.1959.
1. Právo na rovnosť bez rozdielu rasy, náboženstva, pôvodu, postavenia.
Dieťaťu náležia všetky práva uvedené v tejto deklarácii. Na tieto práva majú nárok všetky deti bez jedinej výnimky, bez rozdielu rasy, farby pleti, pohlavia, reči, náboženstva, politického alebo iného presvedčenia, národného alebo sociálneho pôvodu, majetkového, spoločenského, alebo iného postavenia, či už dieťaťa samého alebo jeho rodiny.
2. Právo na zdravý duševný a telesný vývoj.
Dieťaťu sa má dostať zvláštnej ochrany a treba mu zákonmi a inými prostriedkami zabezpečiť, aby sa v slobodných a dôstojných podmienkach zdravým a normálnym spôsobom vyvíjalo telesne, duševne, mravne, duchovne a sociálne. Pri prijímaní zákonov hlavným hľadiskom majú byť najvlastnejšie záujmy dieťaťa
3. Právo na meno a štátnu príslušnosť.
Dieťa má mať od narodenia právo na meno a štátnu príslušnosť.
4. Právo na výživu, bývanie a zdravotnícke služby.
Dieťaťu sa majú dostať výhody sociálneho zabezpečenia. Má mať právo dospievať a vyvíjať sa v zdraví, preto treba jemu a jeho matke poskytovať zvláštnu starostlivosť a ochranu vrátane primeranej starostlivosti pred narodením a po ňom. Dieťa má mať právo na primeranú výživu, bývanie, zotavenie a zdravotnícke služby.
5. Právo na zvláštnu opateru pri telesnom, duševnom alebo sociálnom postihnutí. Telesne, duševne alebo sociálne postihnutému dieťaťu treba poskytnúť zvláštnu opateru, výchovu a starostlivosť, akú vyžaduje jeho stav.
6. Právo na lásku, porozumenie, starostlivosť.
Plný a harmonický rozvoj osobnosti dieťaťa vyžaduje lásku a porozumenie. Všade, kde je to možné, má vyrastať obklopené starostlivosťou a zodpovednosťou svojich rodičov a vždy v ovzduší lásky a mravnej a hmotnej istoty; s výnimkou mimoriadnych okolností sa dieťa v útlom veku nemá odlúčiť od matky. Má byť povinnosťou spoločnosti a úradov venovať osobitnú starostlivosť deťom, ktoré nemajú rodinu, a tým, ktorým sa nedostáva primeraných prostriedkov na výživu. Je žiaduce, aby štát poskytoval finančnú a inú pomoc na výživu mnohodetným rodinám.
7. Právo na bezplatné vzdelávanie, hru a zotavenie.
Dieťa má nárok na vzdelávanie, ktoré má byť bezplatné a povinné, aspoň na základnom stupni. Má sa mu dostať vzdelania, ktoré zvýši jeho všeobecnú kultúrnu úroveň a poskytne mu rovnaké možnosti rozvíjať svoje schopnosti, svoje vlastné názory a svoj zmysel pre mravnú a spoločenskú zodpovednosť, aby sa mohlo stať užitočným členom spoločnosti.
Tí, čo sú zodpovední za vzdelávanie a výchovu dieťaťa, majú sa riadiť ozajstnými záujmami dieťaťa; túto zodpovednosť majú predovšetkým jeho rodičia. Dieťa má mať možnosti pre hru a zotavenie, ktoré majú sledovať tie isté zámery ako vzdelávanie; spoločnosť a úrady majú podporovať úsilie využívať toto právo.
8. Právo na prednostnú ochranu a pomoc.
Dieťa má byť za každých okolností medzi prvými, ktorým sa poskytne ochrana a pomoc.
9. Právo na ochranu pred zanedbávaním, krutosťou a využívaním.
Dieťa má byť chránené pred všetkými formami zanedbávania, krutosti a využívania. Nemá byť predmetom nijakého spôsobu obchodu. Dieťa sa nesmie zamestnávať pred dovŕšením primeraného minimálneho veku; v nijakom prípade mu nemožno dovoliť alebo ho nútiť, aby vykonávalo prácu alebo zamestnanie, ktoré je na úkor jeho zdravia alebo vzdelávania, alebo bráni jeho telesnému, duševnému alebo mravnému vývinu.
10. Právo na ochranu pred diskrimináciou a na výchovu v duchu znášanlivosti, mieru a bratstva.
Dieťa treba chrániť pred pôsobením, ktoré môže podnecovať rasovú, náboženskú alebo akúkoľvek inú formu diskriminácie. Dieťa sa má vychovávať v duchu porozumenia, priateľstva medzi národmi, mieru a bratstva všetkých ľudí, aby si plne uvedomovalo, že má svoje sily a schopnosti venovať službe ostatným ľuďom.
OCHRANA DETÍ PRED SOCIÁLNO-PATOLOGICKÝMI JAVMI
V zmysle Dohovoru o právach dieťaťa sú učitelia povinní zabezpečovať aktívnu ochranu detí pred sociálno - patologickými javmi, monitorovať zmeny v správaní detí a v prípade dôvodného podozrenia z fyzického alebo psychického týrania či ohrozovania mravného vývinu dieťaťa bezodkladne riešiť problém v spolupráci s vedením školy, prípadne so zariadením pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie, kontaktovať príslušný odbor sociálnych vecí, pediatra a príslušné oddelenie policajného zboru. V zmysle Dohovoru o právach dieťaťa venovať zvýšenú pozornosť opatreniam na ochranu detí pred všetkými formami fyzického alebo psychického násilia, poškodenia alebo zneužitia, zanedbávania alebo nedbalého zaobchádzania, týrania alebo vykorisťovania vrátane sexuálneho zneužívania a pornografie. Pedagogickí zamestnanci priebežne monitorujú správanie sa detí a jeho zmeny a v prípade podozrenia na porušovanie ich zdravého osobnostného vývinu zabezpečujú ich ochranu a bezodkladne riešia vzniknutý problém. Vhodnými aktivitami, hravou formou v edukačných aktivitách plánovane učia bezpečnosti, právam. Vytvárajú si s deťmi emocionálnu väzbu, pri ktorej sa dieťa nebojí zdôveriť. Pri výchovno-vzdelávacej práci sa riadia Smernicou č.36/2018 k prevencii a riešeniu šikanovania detí a žiakov v školách a školských zariadeniach a Metodickým usmernením č.7/2006-R k prevencii a riešeniu šikanovania žiakov v školách a školských zariadeniach.
OPATRENIA PROTI ŠÍRENIU LEGÁLNYCH A NELEGÁLNYCH DROG
Materská škola prijíma nasledovné opatrenia:
1. Primeranou formou informovať deti o existencii legálnych a nelegálnych drog a ich mimoriadne negatívnych účinkoch na zdravie človeka.
2. Viesť deti k zdravému životnému spôsobu, rozlišovaniu zdravých a nezdravých návykov pre život a zdravie.
3. V prevencii využívať vhodnú a dostupnú literatúru (napr. „Nenič svoje múdre telo“) a preventívne výukové programy zakomponované do plánov práce každej triedy.
4. Poskytovať deťom dostatok podnetov a možností realizácie prostredníctvom rôznych aktivít, a tým viesť k plnohodnotnému životu, kde by legálne či nelegálne drogy nemali svoje miesto.
5. Zabezpečiť v celom areály školy prísny zákaz fajčenia.
6. Dbať na to, aby sa do budovy nedostali žiadne nepovolané osoby, a tým zamedziť možnosti zlých vonkajších vplyvov na deti.
7. Učiteľky sa budú zúčastňovať na školeniach s touto tematikou, prípadne študovať literatúru a ostatné materiály s tematikou drog a ich šírenia.
8. V prípade podozrenia na šírenie legálnych a nelegálnych drog v prostredí materskej školy bezodkladne informovať kompetentných (riaditeľku a učiteľky), ktorí vykonajú okamžité opatrenia.
NÁRODNOSTNÉ MENŠINY, SOCIÁLNE ZNEVÝHODNENÉ PROSTREDIE, DISKRIMINÁCIA .
1. V zmysle Plánu výchovy k ľudským právam, výchovu k ľudským právam v triede a škole usmerňovať tak, aby sa stala integrálnou súčasťou celoživotného procesu podpory a ochrany ľudských práv, aby podporila hodnotu človeka ako ľudského jedinca a rozvoj medziľudských vzťahov v demokratickej spoločnosti.
2. Vzhľadom na potrebu plánovania procesu výchovy k ľudským právam a ich ochranu a implementáciu zabezpečiť efektívnu spoluprácu školy, rodičov.
3. Zapájať deti do aktivít v oblasti výchovy k ľudským právam.
4. Zúčastniť sa kontinuálneho vzdelávania na získanie multietnických a multikultúrnych kompetencií učiteľov.
5. V zmysle Dohovoru o právach dieťaťa priebežne monitorovať správanie sa detí a jeho zmeny a v prípadoch oprávneného podozrenia na porušovanie ich zdravého osobnostného vývinu bezodkladne riešiť vzniknutý problém s CPPPaP, podľa potreby aj s pediatrom, sociálnym kurátorom či policajtom.
6. V MŠ, v ktorej vzdelávajú deti zo sociálne znevýhodneného prostredia, prijímať opatrenia na zlepšenie dochádzky, správania a vzdelávacích výsledkov a pri výchove a vzdelávaní týchto detí vytvárať vhodné individuálne podmienky.
7. Vytvárať priaznivé multikultúrne prostredie (prostredníctvom chápajúceho a kritického spôsobu štúdia jednotlivých kultúr napomôcť deťom porozumieť iným kultúram).
8. Uplatňovať zákaz všetkých foriem diskriminácie a segregácie. Eliminovať nežiadúce javy, akými sú priestorové, organizačné, fyzické a symbolické vylúčenie alebo oddelenie rómskych detí v dôsledku ich etnickej príslušnosti (často v kombinácii so sociálnym znevýhodnením).
9. Dôsledne riešiť problémy detí, pochádzajúcich z marginalizovaných skupín, ktoré komplikujú proces ich prijímania do MŠ, zaraďovania do bežných tried a následný výchovnovzdelávací proces. Vytvárať vhodné podmienky na ich vzdelávanie v triedach spolu s majoritnou populáciou.
10. Zabezpečovať a plniť úlohy vyplývajúce z Revidovaného národného akčného plánu Dekády začleňovania rómskej populácie najmä: - riešiť účasť detí zo sociálne znevýhodneného prostredia na predprimárnom vzdelávaní najmä detí vo veku 4 až 6 rokov - zabezpečovať vykonávanie psychologickej diagnostiky detí pred ich nástupom na povinnú školskú dochádzku výlučne v centre pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie
11. Pokračovať v poradenskej a osvetovej činnosti pedagogických zamestnancov MŠ pre zákonných zástupcov detí.
XIV.
ZÁVEREČNÉ USTANOVENIA
Školský poriadok materskej školy je spracovaný v súlade s/so:
- zákonom č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov,
- zákonom č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov,
- zákonom č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov,
- vyhláškou MŠ SR č. 306/2008 Z. z. o materskej škole a vyhlášky č.308/2009 Z.z. o materskej škole,
- zákonom č.311/2001 Z.z. Zákonník práce,
- zákonom č.552/2003 Z.z. o výkone práce vo verejnom záujme v znení neskorších predpisov,
- zákonom č.122/2013 Z.z. o ochrane osobných údajov v znení neskorších predpisov,
- zákonom č.211/2000 Z.z. o slobodnom prístupe k informáciám,
- pracovným poriadkom pre pedagogických a ostatných zamestnancov škôl a školských zariadení,
- Dohovorom o právach dieťaťa a Deklaráciou práv dieťaťa.
Tento Školský poriadok Materskej školy sv. Gianny Berettovej Mollovej nadobúda účinnosť dňom 1. 9. 2024.
Vo Svite, 26.8.2024
Mgr. Monika Pirožeková, v. r.
riaditeľka školy
Schválil za zriaďovateľa:
PhDr. Ing. Pavol Vilček, v. r.
štatutárny zástupca
[1] Vyhláška č. 541/2021 o materskej škole
[2] Zákon č. 355/2007 Z.z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia
[3] Predprimárne vzdelávanie detí, číslo: 2021/9804:1-A2110
[4] Zákon č. 355/2007 o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia
[5] Vyhláška č. 121/1994 Z.z o zriaďovaní, činnosti a prevádzke zariadení školského stravovania
[6] Zákon č. 245/2008 Z.z školský zákon
[7] Zákon č. 305/2005 o sociálno-právnej ochrane detí a sociálnej kuratele
[8] Zákon č. 18/2018 Z.z. o ochrane osobných údajov